تبلیغات
...آوای سلامتی... - بهداشت روان

فونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا سازفونت زیبا ساز

لطفا از تمام مطالب دیدن فرمایید.

بهداشت روان به عنوان حالتی از بهزیستی تعریف می‌شود كه تحت آن شرایط هر فردی آگاه به استعداد ذاتی خود بوده، توان مقابله با استرس‌های عادی زندگی را دارد،  می‌تواند بطور مولد و با موفقیت فعالیت كند، و قادر به همكاری و مشاركت با اجتماع خویش است.

بعد مثبت بهداشت روان در تعریفی كه سازمان جهانی بهداشت در اساسنامه ارائه نموده است: سلامتی عبارت است از حالتی از رفاه كامل جسمی، روانی و اجتماعی و نه فقط نبود بیماری یا ناتوانی.

مقاله حاضر بر جنبه‌های مهم سلامت روان و اختلالات روانی تحت عنوان اصول دهگانه تاكید می‌كند.

اصل اول

تقریباً نیمی از اختلالات روانی قبل از سن 14 سالگی شروع می‌شود. برآورد شده است كه حدود 20% از كودكان و نوجوانان جهان دچار مشكلات یا اختلالات روانی می‌باشند، این اختلالات در تمام فرهنگها همسان گزارش شده‌اند. با اینحال، در جوامعی كه بیشترین  درصد جمعیت را گروه سنی زیر 19 سال تشكیل می‌دهد، منابع تامین سلامت روان در نازلترین سطح خود قرار دارند. در اكثر كشورهای با درآمد كم و متوسط، به ازای یك تا چهار میلیون جمعیت فقط یك روانپزشك كودك وجود دارد.
اصل دو

افسردگی احساس حزن طولانی و از دست دادن علاقه بعلاوه‌ی علائم روحی، رفتاری و جسمی همراه می‌باشد و به عنوان علت اصلی ناتوانی در سراسر جهان رتبه بندی شده است. 

اصل سه

سالانه بطور متوسط هشتصد هزار مورد خودكشی اتفاق می‌افتد كه 86% آن مربوط به كشورهای با درآمد كم و متوسط می‌باشد. بیش از نیمی از افرادی كه خودكشی می‌كنند در گروه سنی 44-15 سال قرار دارند. بالاترین میزان خودكشی در بین مردان كشورهای اروپای شرقی دیده می‌شود. اختلالات روانی از مهمترین علل خودكشی و درعین حال درمان‌پذیرترین علت خودكشی به حساب می‌آید.
اصل چهار

جنگ و سایر حوادث ناگوار عظیم تاثیر زیادی بر سلامت روان و بهزیستی روانی-اجتماعی می‌گذارند. بطوریكه میزان اختلالات روانی بعد از پیشامدهای اضطراری تا دو برابر افزایش می‌یابد.
اصل پنج

اختلالات روانی از عوامل خطر بیماریهای واگیر و غیرواگیر بوده و  موجب آسیب‌های عمدی و غیر عمدی می‌گردد.
اصل شش

افراد به دلیل ننگ و برچسب مربوط به اختلالات روانی و تبعیض علیه بیماران و خانواده‌ها، جویای مراقبت‌های بهداشت روان نیستند. طبق بررسی همگانی كه در آفریقای جنوبی انجام شد، اكثر مردم معتقدند بیماری‌های روانی بیش از اینكه با اختلالات طبی در ارتباط باشند با استرس یا فقدان نیروی اراده مرتبطند. برخلاف آنچه كه انتظار می‌رفت، برچسب و ننگ در مناطق شهری و در میان افراد با تحصیلات بالاتر حائز رتبه‌ی بیشتری بود.
اصل هفت

نقض حقوق بشر بیماران روانی كه در اكثر كشورها به طور معمول گزارش می‌شود شامل تهدید جسمی، انزوا و انكار حریم و نیازهای اساسی است. تعدادی از كشورها براساس یك ساختار قانونی از حقوق بیماران روانی به طور شایسته حمایت می‌كنند.
اصل هشت

در خصوص توزیع منابع انسانی ورزیده در زمینه بهداشت روان نابرابری زیادی در سراسر جهان مشهود است. از جمله موانع اصلی ارائه‌ی درمان و مراقبت در كشورهای با درامد كم و متوسط كمبود روانپزشك، پرستار بیماران روانی، روانشناس و مددكار اجتماعی می‌باشد. كشورهای كم درآمد به ازای هر صد هزار نفر 0.05 تعداد روانپزشك و 0.16 تعداد پرستار بیماران روانی دارند، حال آنكه موارد مذكور در كشورهای با درآمد بالا  دویست برابر بیشتر است.
اصل نه

به منظور افزایش قابلیت دسترسی خدمات بهداشت روان بایستی پنج مانع اصلی مغلوب گردد: نبود بهداشت روان در لیست موارد بهداشت عمومی و عدم دلالت آن بر سرمایه‌گذاری، سازماندهی رایج خدمات بهداشت روان، عدم وجود یكپارچگی درون مراقبتهای اولیه، منابع انسانی ناكافی در زمینه بهداشت روان، و عدم رهبری و مدیریت بهداشت روان عمومی.
اصل ده

مشاركت و همكاری دولت‌ها، اهداء كنندگان و گروههای تامین كننده‌ی كاركنان بهداشت روان، بیماران و خانواده‌های آنها جهت توسعه خدمات بهداشت روان بویژه در كشورهای با درآمد كم و متوسط الزامی است. منابع مالی ضروری نسبتاً اندك است: سالانه دو دلار به ازای هر فرد در كشورهای كم درآمد و 4-3 دلار در كشورهای با درآمد متوسط فقیرتر.

 تاریخ : پنجشنبه 30 مهر 1394 | 08:48 ق.ظ | نویسنده : ... | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • مینی ویکی نت